Jeigu turite daugiau klausimų, susisiekite su savo ginekologu

Visos moterys yra skirtingos, tad kai kurios iš jų spiralės įdėjimo metu ar po procedūros gali jausti skausmą, kraujuoti ar teplioti, gali pasireikšti galvos svaigimas. Šie pojūčiai turėtų greitai praeiti. Jeigu jie nepraeina tą pačią dieną po priemonės įdėjimo, gali būti, kad hormoninė minispiralė nebuvo gerai įdėta. Apie tai reikėtų pasakyti ginekologui, jis gali atlikti pakartotinį tyrimą, kad įsitikintų, kad viskas yra gerai. Priemonės įdėjimo dieną galite justi maudimą pilvo apačioje, dėl ko nereikėtų nerimauti.

Jeigu hormoninė minispiralė įdėta gerai, jūs turėtumėte jos visiškai nejausti net ir lytinių santykių metu. Vienintelis būdas patikrinti, ar priemonė yra, tai užčiuopti spiralės siūlus pirštais. Jeigu apčiuopiate spiralės rėmelį, vadinasi, spiralė yra blogai įdėta arba iškrito. Šiais atvejais būtina kuo greičiau susiekti su gydytoju, nes kontraceptinė apsauga nebeužtikrinama.

Taip, bet vis tiek turėtumėte pasitarti su savo ginekologu, ar reikia naudoti papildomas kontraceptines priemones hormoninės minispiralės vartojimo pradžioje.

Nors kontraceptinis veikimas pasireiškia iš karto po minispiralės įdėjimo, reikėtų vengti lytinių santykių bent 24 valandas, kad savo organizmui leistumėte pailsėti po procedūros.

Pirmuosius 3–6 mėnesius mėnesinės gali būti nereguliarios, o kraujavimo trukmė gali pailgėti. Taip pat gali pasireikšti dažnas tepliojimas arba nedidelis kraujavimas. Kai kurioms moterims šiuo periodu pasireiškia gausesnis kraujavimas. Įprastai, vartojant šią minispiralę, kiekvieną mėnesį palaipsniui mažėja kraujavimo dienų skaičius ir gausumas. Kai kurioms moterims galiausiai mėnesinės visiškai išnyksta, kol gimdoje yra minispiralė. Tai normalu ir neturi nieko bendra su menopauze, kadangi kiaušidžių funkcija išlieka normali. Hormoninė minispiralė slopina gimdos gleivinės vešėjimą, dėl kurio vyksta cikliniai kraujavimai kiekvieną mėnesį. Nerimauti nereikėtų, nes mėnesinės atsinaujins po priemonės išėmimo. Nors pastojimo tikimybė vartojant hormoninę minispiralę yra labai maža, kilus įtarimams dėl galimo pastojimo, atlikite nėštumo testą arba kreipkitės į gydytoją.

Hormoninę minispiralę ginekologas gali pašalinti bet kuriuo metu, ir jūs galite bandyti pastoti iš karto. Kadangi hormoninės minispiralės suteikiama kontracepcija yra visiškai grįžtama, nėra būtinybės laukti ir atidėlioti nėštumą.

Hormoninė minispiralė neapsaugo nuo ŽIV ir kitų lytiškai perduodamų ligų. Jeigu manote, kad jums ar jūsų partneriui yra rizika užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis, reikėtų naudoti prezervatyvą ir kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą.

Rekomenduojama naudoti higieninius paketus. Jeigu naudojate tamponus, juos keisti reikėtų atsargiai, kad nepatrauktumėte spiralės siūlų. Kai tamponai ištraukiami atsargiai, maža tikimybė, kad bus užkliudyti spiralės siūlai, todėl rizika, kad netyčia bus ištraukta ir spiralė, yra minimali.

Pasitikrinti, ar hormoninė minispiralė yra savo vietoje, galite apčiuopdama siūlus pirštais. Pirmiausia nusiplaukite rankas su muilu. Švelniai įkiškite pirštą į makštį ir užčiuopkite siūlus makšties gale, prie gimdos kaklelio angos. Netraukite siūlų, nes netikėtai galite ištraukti hormoninę minispiralę. Jeigu apčiuopiate kažką dar, ne tik siūlus, arba jeigu siūlų neapčiuopiate, tai reiškia, kad spiralės padėtis gali būti netinkama ir nesate apsaugota nuo nėštumo. Tokiu atveju naudokite barjerinę kontracepciją (pavyzdžiui, prezervatyvą) ir paprašykite ginekologo patikrinti, ar hormoninė minispiralė yra tinkamoje padėtyje.

Kreipkitės į ginekologą, jeigu kyla bet kokių klausimų ar neaiškumų dėl šios priemonės. Kitu atveju apsilankyti pas sveikatos priežiūros specialistą reikėtų praėjus 4–6 savaitėms po hormoninės minispiralės įdėjimo, kad įsitikintumėte, jog priemonė yra tinkamoje padėtyje.

Nei jūs, nei partneris lytinių santykių metu spiralės nejausite. Kartais parteris gali jausti spiralės siūlus. Jeigu taip nutiktų, praneškite apie tai savo ginekologui ir jis sutrumpins siūlus.

Moteriai, kuriai įdėta hormoninė minispiralė, gali būti atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas, ir jis neturės poveikio spiralės padėčiai gimdoje. Apsaugos sistemos, tokios kaip yra naudojamos oro uostuose, į hormoninę minispiralę nereaguoja.

Kadangi hormoninės minispiralės sudėtyje nėra estrogenų, ji gali būti vartojama žindymo laikotarpiu. Ši priemonė neturi neigiamo poveikio kūdikio augimui, jo raidai ir krūties pieno kiekybei bei kokybei.

Paprastoji varinė spiralė (kai kurių sudėtyje taip patgali būti sidabro arba aukso) išoriškai yra panaši į hormoninę spiralę, tačiau priemonių veikimo principas skiriasi, dėl to spiralės skirtingai veikia mėnesines. Paprastoji spiralė jas gali pagausinti ir pailginti, mėnesinės gali tapti skausmingesnės, gali padidėti gimdos uždegimų rizika. Hormoninė minispiralė pasižymi priešingu poveikiu. Mažas progestino kiekis, kurį išskiria ši priemonė, slopina gimdos gleivinės vešėjimą, todėl kraujavimas ilgainiui gali būti ne toks gausus ir ilgas. Mažiau kraujuojant pagerėja moters fizinė sveikata, emocinė būsena, seksualinis gyvenimas. Nedidelei daliai moterų mėnesinės gali išnykti, kol hormoninė minispiralė yra gimdoje. Tai neturi nieko bendra su menopauze, nes kiaušidžių funkcija išlieka normali.